Кој се бил извидник – втор дел !

Драги извидници, пред неколку месеци на овој веб сајт објавивме листа на познати извидници.  После нашето дополнително истражување, листата на познати кои биле членови на извидничкото движење ја прошируваме со следните лица:

– Ријутаро Хашимото, Премиер на Јапонија
– Сигеру Мијамото, дизајнер на видео игрите “Нинтендо“ и “Супер Марио“
– Фидел Рамос, дванаесети претседател на Филипини
– Алберт 2, Крал на Белгија
– Дино Дворник, познат хрватски пеач
– Јиржи Менцел, филмски и театарски режисер од Чешка
– Рудолф Захрадник, хемичар и претседател на чешката Академија на науките
– Жак Ширак, поранешен претседател на Франција
– Ласло Алмаси, унгарски истражувач на пустината Сахара, инспирација за главната улога во романот на Мајкл Ондатје – “Англиски пациент“ кои што е и екранизиран
– Серџо Леоне, италијански филмски режисер
– Александро Санс, шпански пеач
– Кејт Мос, британски супер модел
– Ема Томпсон, англиска глумица
– Џорџ Мајкл, познат пеач
– Кит Ричардс, гитарист на групата “Ролинг стоунс“
– Медлин Олбрајт, прва жена на местото државен секретар на САД
– Ферџи, американска пеачка
– Мајкл Џордан, кошаркар во НБА
– Горица Поповиќ, српска глумица
– Бора Чорба, рок пеач
– Кралот Петар Караѓорѓевиќ    

 

 

Драги извидници, доколку познавате некоја јавна личност од Македонија,  (глумец, пејач, спортист, бизнисмен па и политичар),  Ве молам испратете ја информацијата на нашиот одредски сајт за оваа погоре напишана листа да ја прошириме и со наши македонски преставници.

Напишете коментар

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.