Извиднички леб

Леб кои може да го имаме во секој момент доколку имаме услови и ги имаме следните потребни состојки:

Леб кои може да го имаме во секој момент доколку имаме услови и ги имаме следните потребни состојки: 
250 г интегрално брашно
250 г бело брашно
1 прашок за печиво (10 г)
1 лажица мед
2 лажички сол
3 лажици маслиново масло
300 мл млака вода


250 г интегрално брашно
250 г бело брашно
1 прашок за печиво (10 г)
1 лажица мед
2 лажички сол
3 лажици маслиново масло
300 мл млака вода

Извидничкиот леб се подготвува на слениот начин со следната постапка: ја загреваме рерната на 250 степени. Ги мешаме сите состојки, го додаваме маслото, водата и медот. Мешаме со лажица се додека добро масата не се соедини. Ја делиме на два дела. Извидничкиот леб дополнително го наросуваме со брашно по површината за да можете подобро да го обликуваме тестото. Го ставаме обликуваното тесто на извидничкиот леб на плех обложен на хартија и го печеме 15-тина минути, додека кората одозгора да стане цврста и кафеава.

Еден коментар

 1. Драги Ангелче
  Прво: Машала, ИВИДНИЧКИ а никао извиђачки хлеб! Много волим СИМ, поред осталог, јер се нисте подјармили као ми – туђицама у вашем дивном језику!!!
  ”””””””””””””””””””
  Хвала на овом лепом рецепту. Сада га видех јер не улазим често на интернет. Сутра месимо Ваш
  ИЗВИДНИЧКИ хлеб. Јављам како је било.
  Чика Барба

Напишете коментар

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.